IRFB31N20DPBF Infineon Technologies
Артикул
IRFB31N20DPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 200V 31A TO220AB, N-Channel 200 V 31A (Tc) 3.1W (Ta), 200W (Tc) Through Hole TO-220AB
Цена
Теги
Image
files/IRFB31N20DPBF.jpg
Supplier Device Package
TO-220AB
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
82mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
107 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2370 pF @ 25 V
FET Feature
Package / Case
TO-220-3
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
HEXFET®
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
31A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001560192,*IRFB31N20DPBF,2156-IRFB31N20DPBFINF,IFEINFIRFB31N20DPBF
Standard Package
1,000
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta), 200W (Tc)