IRG4PC40WPBF Infineon Technologies
Артикул
IRG4PC40WPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 40A 160W TO247AC, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRG4PC40WPBF.jpg
REACH Status
REACH Unaffected
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max
160 W
Switching Energy
110µJ (on), 230µJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
98 nC
Td (on/off) @ 25°C
27ns/100ns
Supplier Device Package
TO-247AC
Package / Case
TO-247-3
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001533592,*IRG4PC40WPBF
Standard Package
400
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Test Condition
480V, 20A, 10Ohm, 15V