IRGP30B120KD-EP Infineon Technologies
Артикул
IRGP30B120KD-EP
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 1200V 60A 300W TO247AD, IGBT NPT 1200 V 60 A 300 W Through Hole TO-247AD
Теги
Image
files/IRGP30B120KD-EP.jpg
IGBT Type
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 60A
Power - Max
300 W
Switching Energy
1.07mJ (on), 1.49mJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
169 nC
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
600V, 25A, 5Ohm, 15V
REACH Status
REACH Unaffected
Supplier Device Package
TO-247AD
Package / Case
TO-247-3
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRGP30B120KD-EP,-IRGP30B120KD,63-6005PBF-ND,SP001532874,63-6005PBF
Standard Package
400
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)