IRGPS60B120KDP Infineon Technologies
Артикул
IRGPS60B120KDP
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 1200V 105A 595W SUPER247, IGBT NPT 1200 V 105 A 595 W Through Hole SUPER-247™ (TO-274AA)
Цена
Теги
Image
files/IRGPS60B120KDP.jpg
IGBT Type
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
105 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.75V @ 15V, 60A
Power - Max
595 W
Switching Energy
3.21mJ (on), 4.78mJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
340 nC
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
600V, 15A, 4.7Ohm, 15V
REACH Status
REACH Unaffected
Supplier Device Package
SUPER-247™ (TO-274AA)
Package / Case
TO-274AA
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRGPS60B120KDP,SP001540752
Standard Package
25
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)