SGP20N60HS Infineon Technologies
Артикул
SGP20N60HS
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT, 36A, 600V, N-CHANNEL, IGBT NPT 600 V 36 A 178 W Through Hole PG-TO220-3-1
Цена
Теги
Image
files/SGP20N60HS.jpg
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Power - Max
178 W
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
36 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Test Condition
400V, 20A, 16Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.15V @ 15V, 20A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Switching Energy
690µJ
Gate Charge
100 nC
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
RoHS Status
RoHS non-compliant
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
IFEINFSGP20N60HS,2156-SGP20N60HS
Standard Package
1
Td (on/off) @ 25°C