SPB80P06P Infineon Technologies
Артикул
SPB80P06P
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET P-CH 60V 80A TO263-3, P-Channel 60 V 80A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Цена
Теги
Image
files/SPB80P06P.jpg
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 64A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 5.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
173 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5033 pF @ 25 V
FET Feature
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
RoHS non-compliant
Series
SIPMOS®
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP000012841,SPB80P06PT
Standard Package
1,000
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)