SPP20N60S5XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
SPP20N60S5XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
HIGH POWER_LEGACY, N-Channel 600 V 20A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Цена
Теги
Image
files/SPP20N60S5XKSA1.jpg
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 25 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
CoolMOS™
Package
Tube
Part Status
Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP000681062
Standard Package
50
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number
SPP20N60
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)