T1190N16TOFVTXPSA1 Infineon Technologies
Артикул
T1190N16TOFVTXPSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
SCR MODULE 1800V 2800A DO200AC, SCR Module 1.8 kV 2800 A Single Chassis Mount TO-200AC
Цена
Теги
Image
files/T1190N16TOFVTXPSA1.jpg
Package / Case
TO-200AC
REACH Status
REACH Unaffected
Structure
Single
Number of SCRs, Diodes
1 SCR
Voltage - Off State
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max)
1190 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
2800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
22500A @ 50Hz
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Base Product Number
T1190N16
Series
Package
Tray
Part Status
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP000627800,T1190N16TOF VT,INFINFT1190N16TOFVTXPSA1,2156-T1190N16TOFVTXPSA1
Standard Package
1
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA