S6008LS3 Littelfuse
Артикул
S6008LS3
Бренд
Littelfuse
Описание
SCR 600V 8A TO220, SCR 600 V 8 A Sensitive Gate Through Hole TO-220 Isolated Tab
Теги
Image
files/S6008LS3.jpg
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max)
8 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - Off State (Max)
5 µA
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
Package
Bulk
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
-S6008LS3,F5307,S6008LS3-ND
Standard Package
500
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C