BZX84-B12,215 Nexperia
Артикул
BZX84-B12,215
Бренд
Nexperia
Описание
DIODE ZENER 12V 250MW TO236AB, Zener Diode 12 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
Цена
Теги
Image
files/BZX84-B12215.jpg
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW
REACH Status
REACH Unaffected
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
12 V
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Base Product Number
BZX84-B12
Standard Package
3,000
Series
Automotive, AEC-Q101
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA