BZX84-C16,235 Nexperia
Артикул
BZX84-C16,235
Бренд
Nexperia
Описание
DIODE ZENER 16V 250MW TO236AB, Zener Diode 16 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Цена
Теги
Image
files/BZX84-C16235.jpg
Other Names
2156-BZX84-C16,235-NEX,BZX84-C16 /T3,NEXNEXBZX84-C16,235,933388270235,BZX84-C16 /T3-ND
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW
REACH Status
REACH Unaffected
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Base Product Number
BZX84-C16
Standard Package
10,000
Series
Automotive, AEC-Q101
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA