PMZ950UPEYL Nexperia
Артикул
PMZ950UPEYL
Бренд
Nexperia
Описание
MOSFET P-CH 20V 500MA DFN1006-3, P-Channel 20 V 500mA (Ta) 360mW (Ta), 2.7W (Tc) Surface Mount SOT-883
Цена
Теги
Image
files/PMZ950UPEYL.jpg
FET Type
P-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
500mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 500mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.1 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
43 pF @ 10 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Supplier Device Package
SOT-883
Other Names
Series
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)