IDW10G120C5BFKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IDW10G120C5BFKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO247-3, Diode Array 1 Pair Common Cathode Silicon Carbide Schottky 1200 V 17A Through Hole TO-247-3
Цена
Теги
Image
files/IDW10G120C5BFKSA1.jpg
Base Product Number
IDW10G120
Other Names
SP001071786,2156-IDW10G120C5BFKSA1,INFINFIDW10G120C5BFKSA1
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Type
Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
17A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1200 V
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
30
HTSUS
Series
CoolSiC™+
Package
Tube
Part Status
Active
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C