IGP40N65H5XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IGP40N65H5XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 650V 74A TO220-3, IGBT - 650 V 74 A 255 W Through Hole PG-TO220-3-1
Цена
Теги
Image
files/IGP40N65H5XKSA1.jpg
Other Names
SP001001738,2156-IGP40N65H5XKSA1,IFEINFIGP40N65H5XKSA1
Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Power - Max
255 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Switching Energy
390µJ (on), 120µJ (off)
Gate Charge
95 nC
Base Product Number
IGP40N65
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
500
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Td (on/off) @ 25°C