IRFP9140N Infineon Technologies
Артикул
IRFP9140N
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET P-CH 100V 23A TO247AC, P-Channel 100 V 23A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRFP9140N.jpg
Supplier Device Package
TO-247AC
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
117mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
97 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
FET Feature
Package / Case
TO-247-3
RoHS Status
RoHS non-compliant
Series
HEXFET®
Package
Bulk
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
23A (Tc)
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRFP9140N
Standard Package
25
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)