IRG4PC40UPBF Infineon Technologies
Артикул
IRG4PC40UPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 40A 160W TO247AC, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRG4PC40UPBF.jpg
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max
160 W
Switching Energy
320µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge
100 nC
Td (on/off) @ 25°C
34ns/110ns
Supplier Device Package
TO-247AC
Package / Case
TO-247-3
Part Status
Obsolete
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001549526,2156-IRG4PC40UPBF-IT,INFIRFIRG4PC40UPBF,63-6003PBF-ND,*IRG4PC40UPBF,63-6003PBF
Standard Package
25
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition
480V, 20A, 10Ohm, 15V