IPB065N15N3GATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPB065N15N3GATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 150V 130A TO263-7, N-Channel 150 V 130A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Цена
Теги
Image
files/IPB065N15N3GATMA1.jpg
Other Names
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
130A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
93 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7300 pF @ 75 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
IPB065
Mounting Type
Surface Mount
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-263-7, D?Pak (6 Leads + Tab)
Supplier Device Package
PG-TO263-7
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
1,000
Vgs (Max)
±20V