IPD082N10N3GATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD082N10N3GATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 100V 80A TO252-3, N-Channel 100 V 80A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Цена
Теги
Image
files/IPD082N10N3GATMA1.jpg
Other Names
IPD082N10N3GATMA1-ND,IPD082N10N3GATMA1TR,SP001127824,IPD082N10N3GATMA1CT,IPD082N10N3GATMA1DKR
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.2mOhm @ 73A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 75µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3980 pF @ 50 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
IPD082
Mounting Type
Surface Mount
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
PG-TO252-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
2,500
Vgs (Max)
±20V