SPP11N80C3 Infineon Technologies
Артикул
SPP11N80C3
Бренд
Infineon Technologies
Описание
COOLMOS N-CHANNEL POWER MOSFET, N-Channel 800 V 11A (Tc) 156W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Цена
Теги
Image
files/SPP11N80C3.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 100 V
FET Feature
FET Type
N-Channel
Power Dissipation (Max)
156W (Tc)
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Series
CoolMOS™
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
HTSUS
Other Names
ROCINFSPP11N80C3,2156-SPP11N80C3
Standard Package
1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V