IPD65R660CFDBTMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD65R660CFDBTMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 650V 6A TO252-3, N-Channel 650 V 6A (Tc) 62.5W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Цена
Теги
Image
files/IPD65R660CFDBTMA1.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
62.5W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
660mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
615 pF @ 100 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Other Names
Mounting Type
Surface Mount
Standard Package
2,500
Series
CoolMOS™
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
PG-TO252-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Vgs (Max)
±20V